Akupresür Nedir?Akupresür, ilk defa Çinliler tarafından uygulanmaya başlanan, tedavisi itibarıyla akupunktura benzeyen bir yöntemdir. Akupresürün tarihi akupunkturdan daha eskilere dayanmaktadır. Çinliler bir süre sonra akupunkturu geliştirmişler ve akupresürün yerine onu kullanmaya başlamışlardır.

Akupresür tedavisinde de akupunkturdaki gibi vücudu meridyenler ve belli noktalara ayırıp iyileştirmek esastır. Tespit edilen bölgelere basınç uygulayıp o bölgedeki ağrılar azaltılabilir. Bu işlem, vücudun geri kalan kısmını da olumlu olarak etkilemektedir.

Akupresürün akupunkturdan farkı, iğne yerine el ya da ayaklarla basınç uygulanıyor olmasıdır. Hastanın iyileştirmeye gerek duyulan bölgelerine el ve ayak basıncı uygulanarak o bölgedeki kaslar gevşetilir. Akupresür kan dolaşımını hızlandırıp vücudu güçlendirir. Akupresür asıl olarak ağrıların giderilmesinde kullanılmaktadır. Ağrıların giderilmesi kişiyi hem bedensel hem de zihinsel olarak rahatlatacaktır.

Akupresür uygulaması çok kolay, kısa sürede öğrenilebilecek bir yöntemdir. Öncelikle ağrının geldiği yer belirlenmeli ve bu bölgeye basınç uygulanmalıdır. Uygulanan basıncın gereken ölçüde olması çok önemlidir; basınç ne çok hafif ne de çok şiddetli olmalıdır. Uygulama sırasında akupresür uygulanan kişi acı duyuyorsa uygulama hatalı yapılıyor demektir.

Büro ve fabrikaların duvarlarında; sinirsel veya hava şartlarından etkilenmek gibi bazı rahatsızlıkların nasıl giderileceğine dair açıklayıcı yazılar asılıdır. Beş bin yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen, akupresür henüz Avrupa’da birkaç yıldır tanınıyor ve hızla yayılıyor. Bu bedensel rahatsızlıkları giderme yönteminin başarısı üç nedenden kaynaklanmaktadır.

1 – İlaç gerektirmemesi.
2 – Şikâyetlerin hafifletilmesinde bile uygulanabilir olması.
2 – Tedavinin kendi kendine de uygulanabilir olması.


Akupresür'ün faydalı olduğu alanlar?Akupresür her yerde ve her zaman uygulanabilen güvenli bir yöntemdir, ilaçlar gibi yan etkisi de yoktur. Akupresürün faydalı olduğu bazı alanlar;
• Baş ağrısı
• Göz yorgunluğu
• Sinüs sorunları
• Boyun ağrısı
• Sırt ağrısı
• Eklem ağrıları
• Stres, kaygı, tasa ve korkulardan kaynaklanan gerginlikler.

Uyarılacak noktaların tetiklenmesiyle birlikte derin solunum, çeşitli hareket çalışmaları, gevşeme teknikleri kullanarak sağlığınızı iyileştirebilir; daha canlı, daha sağlıklı, daha uyumlu yaşayabilirsiniz.