Hacamat Nedir?Özel tek kullanımlık vakumlu kupalar ile cilt üzerinden yapılan küçük kesilerle kan alma yöntemidir.Hacamatı, damardan kan aldırma yönteminden ayıran en önemli özellik, bağ (fibröz doku) içerisine hapsolmuş durağan (staz) kanının boşaltılması esasına dayanmasıdır. Bu nedenle uygulandığı bölgelerin özelliği nedeniyle klasik, damardan kan aldırma yönteminden farklı etkileri vardır. Hacamatın yapıldığı bölgelerde bulunan akupunktur noktalarının da işin içine karışmasından dolayı ciddi bir şekilde uyarılma sonucu bu farklı etkiler dahada belirgin olarak ortaya çıkmaktadır.

Şu bilinmelidir ki; hangi amaç, araç ve metodla olursa olsun kan aldırma ile ilgili uygulamalar bir tıp doktorunun muayenesi ve tavsiyesi ile yapılmalıdır. Doktor tarafından uygun görüldükten sonra hacamat yapılacak bölgenin sterilizasyonu sağlanır. Ardından kupalar vakumlanarak kapatılır. Kısa bir süre vakumlama işlemi yapıldıktan sonra bölge bisturi ucu veya bir lansetle kanın çıkabileceği şekilde çizilir. Buraya tekrar kupalar vakumlanarak kapatılır ve hacamat yapılır.


Hacamatın faydalı olduğu alanlar?Hacamat “kan ile alakalı tüm hastalıklara” faydalıdır!

Peki vücutta kanla alakası olmayan bir organ varmıdır? Hiç yoktur.

Bütün organlar kan ile alakalıdır.

Hacamat’ın başlıca faydaları şunlardır.

 • Kılcal damarlardaki tıkanıklığı açar.
 • Kan ve dokulardaki gaz ve toksinlerin atılmasını sağlar.
 • Dolaşım sisteminde ve damarlarda dolaşan kan içerisinde toksik miktar artınca ‘gaz’ oluşmaya başlar ve bu da iltihap, ödem ve şişkinliklere neden olur. Hacamat ile bu toksik maddeler ve gaz temizlenir.
 • Hacamat tabii kortizonu arttırır. Bu veri klinik çalışmalar ile ispatlanmıştır.
 • Bu da hacamat sonrası ağrılı durumların azalmasını hatta ağrıların yok olmasını sağlamaktadır.
 • Hacamat kaslardaki sertliği ve ödemi çözer. Sülükle beraber dönüşümlü olarak kullanıldığında çok daha faydalı olur.
 • Kan üretiminden sorumlu organları (Kemik iliği, karaciğer, dalak) uyarır.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandır.
 • Ağrıları gidermede yan etkisi olmayan en tesirli tedavi yöntemidir.
 • Bel tutulması, eklem ağrısı, baş ağrısı, bel ve boyun fıtığı ve kireçlenmeye bağlı ağrıları giderir.
 • Kaygı bozukluğu,depresyon ve korkulara karşı etkilidir.
 • Dalak ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde en büyük yardımcıdır.
 • Tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.Tansiyon rahatsızlığı olanlar açlık oruçları ve bağırsak temizlikleri yaptıkları takdirde modern tıbbın çağresiz kaldığı tansiyon hiç bir yan etkisi olmadan rahatlıkla kontrol altına alınır.
 • Kalp damar rahatsızlığı ve damar sertliğine çok faydalıdır.
 • Zehirlenmeye karşı etkilidir.
 • Aklı, hafızayı ve anlayışı arttırır. Dikkati arttırır.
 • Çıban, sivilce, kist ve tümöre iyi gelir.
 • Besin ve oksijenin dokulara rahat uşlaşmasını sağlar.
 • Akupunktur ilmine göre deri üzerinde beyin ve organlar arası iletişimi sağlayan enerji (canlılık) yollarındaki akımı düzenler.
 • Kafadan düzenli hacamatunutkanlığı önler, hıfzetme, ezberleme gücünü arttırır.
 • Özellikle çocuk yaşlarında kafadan hacamat, beyin kapasitesini maksimum kullanma yönünde çok büyük yardımcıdır.
 • Düzenli hacamat yaptıranların ciltleri daha sağlıklı ve geç görünür.Dünyada en fazla satılan ilaç krem ve türlerinden biri olan cilt kremleri ve gençlik iksirleri malesef kullananların dolaşım sistemlerine sentetik maddeler karışmasına vesile olur. Halbuki hacamat artı sülük geç ve sağlıklı olmak için yeterlidir.

Hacamat Kimlere UygulanırEn iyi hacamat hastalanmadan önce yapılan hacamattır. Akut hastalıklarda ise ya hastalığın başlangıcında veya şiddeti azalmaya ve ateş inmeye başladığı zaman hacamat yapılır. Kronik hazımsızlıktan şikayetçi olanlar önce hazmı düzeltmeli, sonra hacamat yaptırmalıdır. Kişi ilk defa hacamat yaptıracaksa, banyodan hemen sonra yapılmaz, iki saat beklemek gerekir. Kanı koyu ve yapışkan olanlara banyodan hemen sonra hacamat yapılabilir. İki çukurdan yani ense çukuru ve bıngıldaktan, hacamat yapılmaz. Yapılırsa, unutkanlığa hatta deliliğe sebep olabilir. Kafa arkasından, ense çukurunun altından (boyun), kulak arkası bölgelerden sık hacamat yapılmaz. Görmenin zayıflamasına sebep olabilir. Bu durumda hacamat ilk 2 - 3 defa 2 hafta ara ile, sonra ayda bir yapılabilir. Hacamat bittikten sonra kesiklere dokunmamak ve kanı silmemek gerekir. Ancak kan durduktan ve kesikler üzerinde kabuklar oluştuktan sonra yaraları kuru bezle bantlamak mümkündür. Ayrıca, kesikler üzerinde oluşan kabuklar silinmez ve enfeksiyona yol açmamak için hacamattan sonraki 24 saat içinde banyo yapılmaz. Hacamattan sonra 1 - 2 saat yemek yenilmez ve uyulmaz.

Hacamat Ne Zaman Uygulanır?Sağlıklı kişilerde yada hastalık veya herhangi bir hastalık belirtisi olan kişilerde hacamat her zaman uygulanabilir. Gün ve saatin önemi yoktur. Bazı sitelerde her ne kadar belirli günlerde yapılması ile ilgili belli günlere işaret edilmekte ise de bunun neden böyle olduğu ile ilgili delile dayalı ve bilimsel altyapısı olan bir bilgi mevcut değildir. Zira yine hacamatın yapılmasını tavsiye eden Peygamber Efendimizin sahih hadisinde gün ile ilgili bir ibare bulunmamaktadır. Gün ile ilgili bilgi öteden beri gelen kulaktan duyma bilgiye dayanmaktadır. Yine birçok yerde ve sitede hastalık durumunda her zaman yapılacağı ile ilgili bilgi verilmiş olup bu durum da zaten kendi içinde çelişki yaratmaktadır. Bizim tavsiyemiz ihtiyaç duyduğunuz her an hacamatınızı bu konuda bilgisi olan mutlaka bir tıp doktoruna yaptırmanızdır. Lütfen sağlığınızı önemseyiniz. Kanunlar gereğide insan vücuduna müdahale etme yetkisi olmayan kişilere kendinizi emanet etmeyiniz.