Hipnoz Nedir?Hipnoz, gündüz düşü özellikleri gösteren bir süreçtir. Olup bitenin farkında olunmasına rağmen dıştan gelen uyaranlara önem verilmemesidir. Hipnoz esnasında söylenenler duyulabilir, anlaşılabilir, yargılama yapılabilir ve sorulara cevap verilebilir. Bilinç pasifleşir ve bilinçaltı telkinlere açık hale gelir.

Hipnoz sizi engelleyen olumsuz düşünce ve inançlardan kurtulmanızı sağlayabilen önemli bir yöntemdir.

Hipnoz çoğunlukla uyku haliyle karıştırılıp seans esnasında kendinden geçme, bilinç kaybı olarak düşünülmektedir. Kesinlikle bir uyku hali değildir. Uyku hali olmadan istekle elde edilen telkin alabilme seviyesine ulaşma halidir. Hipnoz altında sorulan sorulara kişi yanıt verir, kişiyi sarstığınızda uykudaki birinin tepkisini göstermez.

Hipnozun Etki Dereceleri;
Hastaların %5'i hipnozu hafif düzeyde,
%60-65’i orta düzeyde,
%20’si derin düzeyde,
%10-15’i çok derin düzeyde algılar.

Hipnoz Süresi ve Tanışma SeansıHipnoz seansları ve süreleri, genellikle kişinin sıkıntı duyduğu konuya ve yoğunluk derecesine göre değişir. Genel olarak söylemek gerekirse 4-6 seans arasında kişi, sorunundan ya tamamen kurtulmuş ya da büyük ölçüde rahatlamış olur. İlk seansta sizinle tanışıp, çözmek istediğiniz problem hakkında bilgi alınır. Size, hipnoz ve çalışma yöntemleri hakkında bilgi verilir. Ayrıca telkine yatkınlığınız ve sorununuzu çözmeye hazır olup olmadığınız konusunda bir takım değerlendirmeler yapılır.

Hipnoz Zararları Var mıdır?Hipnoz sırasında kişinin kan basıncı, kan şekeri, solunum, dolaşım gibi hayati fonksiyonları biyolojik olarak etkilenmez. Dolayısıyla hasta için bir tehlike söz konusu değildir. Hipnoz sonrası dönemde de bir sakıncası olduğu şimdiye kadar görülmemiştir..

Hipnozun Tedavi AlanlarıSınav kaygısı
Hafızanın güçlendirilmesi
Motivasyon
Kendine saygıyı artırma
Topluluk önünde konuşma
Güven eksikliği
Sigara bırakma
Korkular (çeşitli fobiler)
Uyku bozukluğu
Cinsel problemler
Siğillerin tedavisi
Tikler
Kekemelik
Alt ıslatma
Yeme bozuklukları (Anorexia nervosa gibi)
Aşırı şişmanlık (Obezite)
Alkol ve madde bağımlılığı
Panik bozukluk tedavileri