Manuel Terapi Nedir?Özel tekniklerin kullanıldığı ve el ile uygulanan tedavi yöntemlerinin genel adıdır. Manuel terapinin bilinen ilk tanımını, fikirleriyle modern tıbbın da temellerini oluşturan Hipokrat yapmıştır. Hipokrat’ın hastalar üzerinde çeşitli uygulamalar denediği bilinmektedir.

Uluslararası Ortopedik Manuel Terapi Federasyonuna göre; “ Manuel terapi teknikleri eklemlere ve /veya ilişkide bulunan yumuşak dokulara yapılan ve el becerileri gerektiren pasif hareketlerdir.

Manuel Terapi, ülkemizde henüz yeni bir tedavi olsa da Modern Tıp’ta da yerini çoktan almıştır. Yaklaşık bir asırdan beri Amerika ve Avrupa ülkelerinde fakülteler bünyesinde kurulmuş bir bilim dalıdır ve yine başta Amerika ve Avrupa olmak üzere dünyanın her yerinde başarıyla uygulanmaktadır. Manuel Terapi’de amaç, eklemlerde blokaj olarak adlandırılan kısıtlanmış hareketi en yüksek derecede ve ağrısız bir şekilde artırıp işlevini yeniden sağlamak ve beden mekaniğini korumaktır. Manuel Terapinin etkin ve güvenli uygulanması için hareket sisteminin anatomik, biyomekanik ve nörofizyolojik olarak ayrıntılı değerlendirilmesi gereklidir.
Ülkemizde Manuel Terapi eğitimi almış hekimler tarafından bir tedavi yöntemi olarak diğer tamamlayıcı tıp yöntemleriyle de bütünleştirilerek gereksiz ameliyatları önlemek ve yaşam kalitesini arttırmak üzere tüm kas iskelet sistemi sorunlarında uygulanmaktadır.


Manuel Terapi Nasıl Uygulanır ?

Kas-iskelet ağrılarının çok büyük bir bölümü miyofasyal (kaslar ve kasları saran zarlar sistemi) sorunlardan kaynaklanır. Doku sertleşmeleri, tendon iltihapları, kas sertleşmesi, bağ dokusu tetik noktaları ve bunların tetiklediği gerilimlerden dolayı dayanılmaz ağrılar oluşabilmektedir.

Esas olarak yoğurma gibi büyük masaj teknikleri; (geleneksel masajın aksine) sebebe dayalı uygulamalarla manuel terapik manipülasyonlar ve mobilizasyonlarla hedeflenen derin doku masajı ile bu sorunları manuel terapik tekniklerle çözebilme imkânımız vardır. Bu yöntem, doku derinliklerine ulaşan parmak ucu ile daralan enerji noktalarını aktive ederek uygulanır.

Küçük alanlara uygulanan basınçlı masaj dokuda hedeflenen bir uyarıcı reaksiyona yol açar. Böylece hedeflenen derin doku masajı vücudu çeşitli şekillerde çalıştırır.


Manuel Terapi hangi hastalıklarda kullanılır?


Boyun Fıtığı
Boyun Düzleşmesi
Servikal Omurga Düzensizlikleri
Bel Fıtığı
Faset Sendromu
Diz Ağrıları
Menisküs Yaralanmaları
Fibromiyalji
Donuk omuz
Miyofasyal problemler
Miyalji (kas ağrıları ve spazmlar)
Tenisçi Dirseği (Lateral epikondilit)
Golfçü Dirseği (Medial epikondilit)
Karpal Tünel Sendromu
Sinir Sıkışmaları ( Radial, Ulnar, Median sinir)
Lumbal Omurga Düzensizlikleri
Bel kayması
Skolyoz (Omurga eğrilikleri)
Kifoz
Konstipasyon (Kabızlık)
Adet Ağrıları
Sakroiliak Eklem Problemleri
Kalça Ağrıları
Kasık Ağrısı
Siyatik Sinir Sıkışması
Ayak Bileği Ağrıları
Topuk Dikeni
Hallux Valgus (Ayak başparmak çıkıntısı)
Tinnitus (Kulak çınlaması)
De Quervain Tenosinoviti
Tetik parmak
Kırık sonrası rehabilitasyon


Manuel Terapi hangi Durumlar Uygulanmaz ?

 

Kaynamamış kırıklar
İleri derecede osteoporoz
Romatoid artrit
Enfeksiyöz artritler
Aseptik nekroz
Osteomiyelit
Malignite (Kötü huylu tümörler)