Mezoterapi Nedir ?


“Mezo” cildin orta tabakası, “terapi” de tedavi anlamlarını taşımaktadır. Kelime anlamını açacak olursak cildin orta tabakasının tedavisi anlamına gelmektedir. Mezoterapi, çeşitli vitamin, mineral, yapı taşları, ilaçlar ve enzimlerden oluşan karışımların doğrudan deri içerisine verilmesi işlemidir. Bu işlemde doğrudan tedavi edilmeki istenen hedef bölgeye ulaşıldığı için verimlilik çok daha yüksek, yan etki çok daha düşüktür.

Mezoterapi kullanım alanları-Saç mezoterapisi
-Yüz mezoterapisi
-Bölgesel ve selülit mezoterapisi
Saç mezoterapisinde amaç saç dökülmesinin durdurulması, mevcut saçların güçlendirilmesi ve yeni saçların çıkmasını sağlamaktır. Saç mezoterapisinde kullanılan solüsyonlar kan dolaşımını hızlandırmakla beraber saçın ihtiyacı olan yapıtaşlarının doğrudan kıl folikülüne verilmesini sağlamaktadır. Yüz mezoterapisinde ise amaç yaşlanmanın geciktirilmesi, kırışıklıkların tedavisi, cildin toparlanması, gevşekliğin giderilmesi ve cildin canlandırılması işlemleridir. Yüz mezoterapisinde kullanılan solüsyonlar aracılığıyla cildin destek dokusu olan kolajenin yapımının artırılması amaçlanmaktadır.

Yan etkisi var mıdır?

Mezoterapinin yan etkisi yok denecek kadar azdır. Nadiren oluşabilen alerjiler dışında yok denilebilir. Bunun en büyük nedeni, mezoterapide kullanılan ilaçların ve solüsyonların kan yoluyla geçiş göstererek sistematik bir etki veya yan etki gösterecek miktarlarda kullanılmamalarıdır. Bundan dolayı kanda zararlı düzeyde bir ilaç miktarı oluşmaz. Mezoterapi yöntemi hiç ilaç kullanamayacak kadar karaciğer veya böbrek işlevleri bozuk hastaların bile ağrı veya zayıflama tedavilerinde rahatça kullanılabilen bir yöntemdir. Mezoterapi seansı 5-20 dakika arası sürer. Şikâyete bağlı 5-10 arası seans uygulanır ve bu seanslar genellikle 10 günde birdir.

Kimlere uygulanır?

   

  Boyun, yüz, dekolte bölgesi gibi yerlerinde zamanla veya başka etkenlerle cildinde deformasyonlar oluşmuş kişilere uygulanabilir. Oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.
  Cildin ayrıntılı muayenesi yapıldıktan sonra kişiye cildin ihtiyaçlarına uygun ilaç karışımları hazırlanır. Operasyon bölgesi dezenfekte edilir ve hazırlanan ilaç karışımı özel ince iğneler aracılığıyla cilt içerisine verilir. Uygulama sırasında soğuk kompres uygulanarak ağrı olması engellenir.
  Hazırlanan karışımlarda genellikle aşağıdaki maddeler kullanılır;

  Prokain: Lokal anestetiktir. Damar genişletici etkisi vardır. Suda eriyebilir. Romanya’da Dr. Aslan tarafından gençleştirici özelliklerinden dolayı uzun süre yararlanılmıştır. Prokain mezoterapinin ve nöral terapinin temel ilacıdır. Diğer ilaçların emilimini de artırır.
  Vitamin A: epidermisin gelişimini kontrol eder. Cilt yaşlanmasını ve dermiste meydana gelen incelmeyi giderir.
  Vitamin E: peroksidazlar tarafından hasara karşı dokuları koruyan bir antioksidandır.
  Vitamin C: kolajen sentezini uyarır. Cilt lekelerine sebep olan melanin üretimini yavaşlatır.
  Vitamin B: cildin biyolojik dengesini sağlayan esansiyel yağ asitlerinin metabolizmasında rol oynar.
  Vitamin K: kanın mikro dolaşımını düzenler.
  Amino asitler: Yaşlanma sürecinde oluşan doku hasarını tamir ederler. Proteinlerin yapısal öğeleridir.
  Mineral tuzları: Hücrelerin çeşitli biyolojik aktivitelerini uyararak doku metabolizmasını düzenlerler.
  Koenzimler: Enjekte edilen doku içindeki biyokimyasal reaksiyonlar geliştirir ve doku tamir hızını arttırırlar.
  Nükleik asitler: Cilt proteinlerinin sentezini uyarırlar.
  Kafein: Yağ hücrelerini katekolaminlere karşı duyarlı hale getirir. Selülit, yağ yakma ve antiaging amaçlı kullanılır.
  Fentolamin: Yağ yakımı ve vazodilatasyon için kullanılır.
  Teofilin: Yağ yakıcı etkilidir.
  Ginko biloba: Doku yenilenmesi için mezoterapide kullanılır. Serbest radikallerin üretimini baskılar. Hücre zarını lipoperoksidasyondan korur.
  Kalsiyum: İnsan vücudunda en çok bulunan mineraldir. Mezolifting amacıyla, yüz, boyun, dekolte ve el tedavilerinde kullanılır. Kalsiyum, nörotransmitterlerin, hormonların, amino asit ve B12 vitamininin salgılanma ve depolanmasında düzenleyici rol oynar.

  Mezoterapi sonrası bazı unsurlara dikkat edilmesi önerilir. Uygulama sonrası operasyon bölgesinde küçük iz ve morluklar görülebilir. Bunlar tedavi gerektirmez ve birkaç gün içerisinde kaybolur. Operasyon sonrası yaklaşık 1 hafta denize girilmemesi ve güneşten uzak durulması önerilir.