Nöral Terapi Nedir?1920’li yıllarda ‘’Huneke ‘’soyadlı tıp doktoru iki kardeşin eskiden uygulanan ama unutulmaya başlanan bir yöntemi bir hastalarında tekrar kullanmak istemeleri ve iyi sonuç alınca da bunu geliştirmeleri ile tekrar gündeme gelmiştir.
‘’Nöral Terapi’’ terimi, iyileşme elde etmek için vegetatif (otonom) sinir sistemi üzerine etki etmek veya uyarmak anlamında kullanılmaktadır ve etki mekanizması da bu sistem üzerinden açıklanmaktadır.
Vegetatif (otonom) sinir sistemi vücudumuzda çok geniş bir elektriksel ağ yapısı oluşturur. Bu sistem birbirinden farklı ancak birbiri ile uyumlu çalışan sempatik ve parasempatik sistem adı verilen iki farklı bölümden oluşur.
Prof. Dr. Pischinger bunu ‘’hücre- çevresel sistem‘’ olarak adlandırmıştır. Otonomik sinir sistemi ve kan damarlarının uç uzantıları her hücrenin çevresindeki sıvının içinde sonlanır. Burada metabolizma ve yaşam ile ilgili çok önemli biyokimyasal ve biyofiziksel işlemler oluşur. Buradaki denge sağlık demektir, bu dengenin bozulması ise hastalık demektir. Prof. Dr. Ricker’e göre mekanik, termal, elektromanyetik, kimyasal, fiziksel, toksik, mikrobik tüm bilinen uyaranlar afferent sempatik nöronların frekans ve amplitüdlerinde değişiklik yapar. Uzun süreli araştırmalar sonucunda sağlıklı hücrelerin hastalıklı hale dönmesine sebep olan zararlı uyaranın etkisinin hücre ya da hücre duvarına değil sempatik sinir lifleri üzerine olduğu gösterilmiştir.
Nöral Terapi Avrupa’da ağrı tedavi merkezlerinde çok sık kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca vücutta biriken toksinlerin atılmasında da çok önemli rol oynar. Detoks programlarında mutlaka uygulanmalıdır.

Nöral Terapi Uygulama YollarıNöral Terapi üç şekilde uygulanmaktadır:
* Lokal / yüzeysel enjeksiyonlar
* Segmental/ derin enjeksiyonlar
* Bozucu alan tedavisi
Enjeksiyon için lokal anestetikler kullanılır. Lokal anestetiklerin vücutta regülasyon ve detoks yapma özellikleri vardır. Bunu hücre düzeyinde gerçekleştirirler. Uygulandığı bölgede kan akımını, oksijen geçişini arttırırlar ve hücre zarının elektriksel potansiyelini düzenlerler. Bunların yanı sıra antibakteriyel, antiviral, antiinflamatuar özellikleri de vardır. Nöral Terapinin lokal etkisinin yanı sıra, humoral, hücresel, nöral ve hormonal bir düzenleme sistemi ile etki yaptığı kanıtlanmıştır.

Uygulandığı bölgeden başlayan bu uyarı vücudu ağ gibi saran otonom sinir sistemi aracılığıyla çok uzaktaki bir refleks alanda da aynı iyileşmeyi başlatır hem de birkaç saniye içinde. Uyguladığımız anestetik maddenin vücutta kalma süresi en fazla 20 dakikadır ve bir ilaç damar içine uygulansa bile etkisinin görülme süresi dakikalar sürer. Bu sebepten dolayı, bu etki verilen ilacın doğrudan kimyasal etkisi değil birkaç saniyede başlayan ve kalıcı bir iyileşmeye neden olan otonom sinir sisteminin regüle olması ve organların sağlıklı bir şekilde çalışmaya başlamasıdır.
İngilizce ayrıntılı bilgi ve kaynaklar için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz:
http://en.wikipedia.org/wiki/Neural_therapy


Nöral terapi hangi hastalıklarda kullanılır?

 

Ağrı tedavisi
Anti Aging
Migren
Boyun, sırt ve bel ağrıları
Baş ağrısı
Nevralji, yüz felci ve diğer felçlerde
Kronik tonsilit
Sinüzit
Alerji
Organik işlev bozukluklarında
Tiroit hastalıkları
Kronik kabızlık
Çeşitli sinir sıkışmalarına bağlı ortaya çıkan ağrılar ve kas güçsüzlüklerinde
Kemik, eklem ve kas rahatsızlıkları tedavisinde
Spor yaralanmalarının tedavisinde
Kulak çınlaması ve baş dönmeleri
Varis ve selülit tedavisi
Uyku bozukluğu ve düzensizliği